Jak vybrat autonabíječku

Asi většině z nás se už někdy stalo, že se nám nepodařilo automobil po ránu nastartovat. Obvykle je na vině vybitá autobaterie, která především v zimních měsících hůře odolává chladu a rychleji se vybíjí. Na vině mohou být také kratší jízdní trasy, během kterých nemá autobaterie dostatečný čas se dobít, aby zvládla další start. Pro tyto případy se vyplatí mít po ruce startovací kabely, kterými můžete auto nastartovat za pomoci druhého vozu a autonabíječku, abyste následně mohli autobaterii plně dobít. Poradíme vám, jak vybrat tu nejlepší!

Na výběr máte hned z několika typů autonabíječek! Kterou zvolit?

Nabíječky můžeme dle použité technologie a množství funkcí dělit do několika základních skupin. Předtím, než se pustíte do výběru autonabíječky, doporučujeme zjistit, jaký druh autobaterie ve svém automobilu máte, a dle toho vybrat nejvhodnější nabíječku!

Klasická nabíječka autobaterií patří k nejlevnějším

Transformátorové autonabíječky jsou sice nejlevnější, proces nabíjení je však třeba neustále kontrolovat, jelikož napětí je nestálé. Z toho důvodu již nejsou příliš oblíbené. Jsou vhodné pro autobaterie s kapalným elektrolytem, naopak je nepoužívejte pro nabíjení gelových autobaterií, mohly by je poškodit.

Automatická nabíječka autobaterií reguluje proud dle potřeby

Automatické autonabíječky samy rozpoznají stupeň vybití autobaterie a dle toho regulují výši dodávaného proudu. Tím zefektivňují proces nabíjení a zároveň prodlužují životnost autobaterie. Po ukončení dobíjení se autonabíječka automaticky vypne. Využití najdou u olověných i gelových autobaterií.

Udržovací nabíječka autobaterií hlídá stupeň nabití

Udržovací nabíječky slouží k udržení plného nabití baterie. V případě, že je však autobaterie vybitá úplně, nejsou schopny ji plnohodnotně dobít. Využití najdou v zimních měsících, kdy chcete mít jistotu, že i po mrazivé noci spolehlivě nastartujete. Udržovací funkci mají i některé modely jiných autonabíječek.

Autonabíječka se startem pomůže s nastartováním auta

Autonabíječky se startem slouží k dobití autobaterie jako ostatní nabíječky, navíc však pomohou nastartovat automobily se slabšími autobateriemi podobně jako startovací kabely. Při výběru dbejte na to, aby autonabíječka měla dostatečný výkon.

Invertorová nabíječka autobaterií

Invertorové autonabíječky fungují na podobném principu jako běžné automatické nabíječky, jsou však skladnější a mají nižší hmotnost. Často je využívají řidiči motorek, jelikož mají obvykle nižší napětí – 6 nebo 12 Voltů.

Multifunkční nabíječka umožňuje komplexní kontrolu autobaterie

Multifunkční autonabíječky mají kromě funkce nabíjení také schopnost celkové diagnostiky dané autobaterie. Jsou schopny určit, v jakém stavu autobaterie je a odhadnout její životnost. Často se užívají v profesionálních provozech. Jejich pořizovací cena je oproti ostatním modelům obvykle vyšší.

Solární nabíječka autobaterií nepotřebuje elektrickou přípojku

Solární nabíječky autobaterií jsou vybaveny fotovoltaickým článkem, který může být buď krystalický, nebo amorfní. Obvykle jsou vhodné k nabíjení všech druhů autobaterií. Slouží však spíše k udržování baterie než plnohodnotnému dobíjení, protože nemají dostatečný výkon.

TIP! Před pořízením autonabíječky si raději ověřte její kompatibilitu s autobaterií.

Jak vybrat autonabíječku? Pozor na správné napětí a nabíjecí proud!

Nyní se zaměříme na technické parametry autonabíječek, které jsou nezbytné pro správnou funkčnost nabíječky a efektivní způsob dobíjení! Které jsou ty nejpodstatnější a co potřebujete vědět?


Jaké napětí autonabíječky budete potřebovat?

Nejdříve je třeba zaměřit se na hodnotu napětí, která musí být shodná s napětím akumulátoru. V opačném případě by autonabíječka nedobíjela.

S výběrem správného napětí pro vaše potřeby pomůže jednoduchá tabulka:

Typ vozidla Hodnota napětí
Motocykly 6 V
Osobní vozy 12 V
Nákladní vozy, dodávky a některé SUV automobily 24 V

Nabíjecí proud by měl být úměrný kapacitě baterie

Zajímat by vás měl také max. nabíjecí proud a kapacita vaší baterie. Platí, že pro optimální dobíjení, které baterii příliš nenamáhá, by měl max. nabíjecí proud tvořit přibližně desetinu kapacity autobaterie.

Obecně lze říci, že pomalejší tempo nabíjení je pro autobaterii šetrnější, proto pokud je to možné, vyčleňte si na dobíjení baterie dostatek času. Mohou ale nastat chvíle, kdy potřebujete dobít autobaterii co nejrychleji – v takovém případě můžete u autonabíječky zvolit rychlejší tempo dobíjení, pokud touto funkcí přístroj disponuje.


Moderní autonabíječky mají řadu praktických funkcí – co všechno umí?

Zatímco nejlevnější autonabíječky mají pouze základní funkce, modely střední a vyšší cenové třídy jsou o poznání variabilnější:

Ochrana proti zkratu a přehřátí

Bezpečnostní funkce, kterou by měla mít každá nabíječka.

Automatické vypnutí

Po dosažení plného nabití se nabíječka automaticky vypne.

Záznam posledního nabíjení

Nabíječka si pamatuje poslední použitý program.

Oživení akumulátoru

Užitečná funkce k omlazení starších autobaterií pomocí silného impulzu.

Indikátor nabití

Zobrazuje aktuální stav nabití autobaterie.

Svítilna

Oceníte je v případě, že zapojujete autobaterii ve tmě či šeru.

Letní a zimní režim

Optimalizuje nastavení autonabíječky dle okolní teploty.

Odolnost proti vodě a prachu

Zkontrolujte stupeň krytí (IP), čím vyšší je hodnota, tím lépe odolává autonabíječka vodě nebo prachu.

Na cestách oceníte startovací stanice!

Startovací stanice, známé také pod pojmem startovací boxy, slouží nejen jako nabíječky autobaterií, zároveň jsou schopny nastartovat vozidlo pomocí startovacích kabelů bez přítomnosti jiného vozidla. Startovací stanice, které jsou napájeny ze sítě, vyžadují zdroj el. energie. Startovací powerbanky mají však vlastní vestavěný akumulátor, tudíž s nimi můžete nastartovat auto i v odlehlé pustině.

Jak vybrat autonabíječku

Nejčastěji kladené otázky při výběru autonabíječky

Jaká je průměrná životnost autobaterie?

Obvykle vydrží autobaterie v autě přibližně 4 – 6 let. Velmi záleží na kvalitě autobaterie, četnosti využití automobilu i na tom, jak o autobaterii pečujete.


Mohlo by vás dále zajímat:

Jak vybrat autobaterii

Autobaterie asistuje při každém startu automobilu a pohání jeho elektronickou výbavu, proto patří... celý článek

Jak vybrat zimní pneumatiky

S příchodem zimy nastává čas přezutí pneumatik z letních na zimní – ať už kvůli bezpečnosti na silnicích, tak kvůli zákonu... celý článek

Jak vybrat sněhové řetězy

Chystáte se na hory, nebo bydlíte v těžko dostupné oblasti, která je v zimních měsících často nesjízdná?... celý článek